Varikosel Nedir Ve Neden Olur?

Varikosel Nedir ve Neden Olur?” adlı makalemizi siz değerli okuyucular için derledik. kelime anlamı ile erkeklerde testisleri korumak amacı ile gevşek cilt torbası olan erbezi torbalarında bulunan toplardamarların şişmesi ve genişlemesi ile büyümesi durumudur. Bacaklarda meydana gelebilen varisli damarlar ile benzerlik göstermektedir.

Varikoseller genel ve yaygın olarak sol testislerde ya da testislerin daha üst kısımlarında görünür. El ile dokunmak ile de neredeyse torba içinde yer alan plastik boruların bulunması ya da solucanların bulunması gibi bir hisse neden olur. Genel olarak yatar pozisyonda iken belli olmaz ancak ayakta dururken belli olmaktadır. Tıbbı olarak oldukça yaygın olan ve oldukça sık olarak görülen bir durum olup genel olarak da daha genç yaşlarda ki erkekleri etkiler.

Varikosel rahatsızlığının kan akışı ile alakalı olan bir sorun olduğu düşünülse bile kesin olan nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Genç erkeklerde sık olarak görülen bir rahatsızlık olup hem testislerde sorunlara neden olur hem de erkek doğurganlık oranının düşmesini sağlamaktadır.

Varikosel Belirtileri Nelerdir ?

Varikosel belirtileri gerek tedavi gerek ise tanı için oldukça önemlidir. Her hastada aynı semptomlar ile karşılaşılmasa bile genel ve yaygın olarak görülen belirtiler şu şekildedir;

 • Testislerde ağrı
 • Şişlik
 • Kabarıklık

Bu belirtiler ilk etapta belli olmasa bile belirli bir zaman ardından damarlarda genişleme meydana gelirken ilerleyen sürelerde ise dışarıdan görülecek kadar belirgin bir hale gelmektedir. İlerleyen zamanlarda adeta bacaklarda görülen varislere benzer bir görünüme sahip olmaktadır. Belirtilere ek olarak da sık sık terlemeler ve sıcaklık hissi oluşumu da meydana gelmektedir. Bunlara ek olarak da çok nadir de olsa testis küçülmesi de meydana gelebilir.

Varikosel Komplikasyonları Nelerdir ?

Varikoseller bazı şişlik, ağrı ve kabarıklıklara neden olsa bile bunlara ek olarak da bazı genel komplikasyon oluşumlarına da neden olmaktadır. Genel ve yaygın olarak görülen varikosel komplikasyonları ise ;

 • Kısırlık : Varikosel oluşumları testis içinde yer alan ısıyı ciddi seviyede yüksek tutarak sperm oluşumu ile sperm hareketlerini engelleyebilmektedir. Bu nedenle de spermin işlevini yerine getirmesini engellemektedir.
 • Testiste büzülme ( atrofisi) : Testisler sperm üretimini sağlayan tübüllerden meydana gelmektedir. Varikosel durumu oluşumu nedeni ile de hasar alan testisler küçülerek belirli bir zaman ardından yumuşamaya başlayabilir.

Varikosel Ağrısı Nasıl Geçer ?

Varikosellerin meydana getirmiş olduğu ağrıları hafifletmek amacı ile bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ise ;

 • Reçetesiz ağrı kesiciler veya doktorların önermiş olduğu ağrı kesiciler kullanabilir.
 • Kan basıncının oluşumunu azaltmak ya da ek olarak damarların gelişimini engellemek amacı ile sık iç çamaşırları giymek ya da atlet kayışları kullanmak tercih edilebilir. Adeta bir varis çorabı etkisine benzer bir etki meydana getirmesi ile birlikte ağrı ve rahatsızlık oluşumunu engellemektedir.

Varikosel ağrılarının ve oluşumlarının beslenme şekilleri ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle de bitkisel olarak uygulanabilecek olan bir varikosel tedavi söz konusu değildir.

Varikosel Kimlerde Daha Sık Görünür ?

Varikosellerin meydana gelmesine bağlı olan nedenler tam olarak bilinmese de bazı kişiler risk grubunda yer alır. Bu kişiler ise;

 • Kilo problemleri olan kişiler
 • Karın içi basıncını arttıracak şekilde ağır spor yapan kişiler
 • Kronik astımı olan ya da kronik olarak öksürük nöbetleri olan kişiler
 • Kronik kabızlığı olan kişiler

Bunlara ek olarak da daha sık ve yaygın olarak ayakta çalışması gereken kişilerde de sık olarak görülmektedir. Aynı zamanda ise varikosel hastalığı bacaklarında varisleri bulunan kişilerde daha sık olarak da görülmekte olan bir hastalıktır. İki hastalık nedeninin toplardamarlar ile alakalı olması durumunda bu damarlarda meydana gelen kapakların da yetersiz oluşu kanın iletiminde meydana gelen sorunlar ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

Bizi takip etmeyi unutmayın…

Yorum yapın