Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Estetik merkezi seçimi ve doğru cerrahi müdahalelerle annelik ardından istenen değişiklikler sağlanabilmektedir. Annelik estetiği, doğum ardından bir süre geçtikten sonra birçok kadın tarafından tercih ediliyor.

Annelik Estetiği Nedir?

Hamilelik dönemi ve ardından gelen süreçte anne bedeninde bazı değişiklikler yaşanır. Yapılan estetik uygulamalar, doğum öncesindeki genç imajın yeniden oluşmasını sağlamaktır. Tek paket halinde istenen sonucu alacağınız bir sürece girebilirsiniz. Hamilelik sonunda görülen durumlardan:

 • Göğüslerde oluşan sarkıklık
 • Karın ve kalçadaki fazla yağlar
 • Vajinal deformasyon
 • Vücudun çatlaklarla dolması
 • Şişkinlik gibi rahatsızlık veren durumlar için anne estetiği paketi hazırlanmaktadır.

Uygun zaman belirlendikten sonra doktorunuzla koordineli bir şekilde operasyon gerçekleşir. Yapılacak ameliyatta doğru estetik zamanının olması da son derece önemlidir. Doğum ardından vücudun emzirme sürecinin engellenmemesine önem verilmektedir.

Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Annelik estetiğinin yapılma zamanı ile ilgili kesin bir zamanlama yoktur. Yeni anne olan kişinin estetik kaygılar yaşamaya başladığı durumlardan itibaren sağlık kontrolleri de tamamlanınca estetik aşamaya geçilebilir.  Süt emzirme konusunda çocuk beslenmesinin sekteye uğramayacağı aralıklar yaygın şekilde seçilir. Fakat daha da önemlisi, doğum ardından gereken bir seneye yakın toparlanma süresinin dikkate alınması önerilir.

Kaç Ameliyat Yapılır?

Anne estetiği için genellikle 3 ameliyat gerçekleşmektedir. Fakat tercihler ve başvuran kişinin durumuna göre daha az, daha çok ameliyat da olabilir.

 • Meme ameliyatları, meme dikleştirme, meme küçültme vs. 
 • Liposuction, karın bölgesi yağ aldırma, bel incelten işlemler
 • Karın germe ameliyatları daha öncelikli tutulanlardır. Tercihe göre kol ve bacaklardaki estetik uygulamalar, vajinal estetik eklemesi olabilir.

Süt Verme Sonrası Meme Hacminde Azalma

Süt verme ardından meme hacminde azalma ve dik görünümde kayıp yaşandığında meme protezi eklemesi yaptırabilirsiniz. Hacimli meme dokusu yeniden oluşturularak yeniden eski görünüm elde edilir.

Karın Germe Estetiği

Doğum ardından karın bölgesinde büyük sarkmalar oluşabilir. Özellikle aşırı kilo alan kadınlarda bu duruma daha çok rastlanıyor. Karın germe estetiği operasyonu ile çatlak görünümde ve sarkmalarda önemli derecede azalma yaşanacaktır.

Vajinal Estetik

Doğum esnasında genişleyen vajina, ilerleyen dönemlerde cinsel ilişki açısından soruna neden olabilmektedir. Cinsel hazda zorlanan kadınlarda vajina estetiği yöntemi uygun bir çözüm olabiliyor.  Vajina daraltma operasyonu genellikle temel işlemlerden ayrıca yapılıyor.

İç Dış Dudak Estetiği

Vajinal estetik kapsamında yapılan labioplasti uygulaması, iç ve dış dudaklarda görülen fazlalıkların alınması şeklinde gerçekleşir. Dışa doğru fazla çıkık olan bölüm, dikkatlice kesilerek alınır.

Liposuction Yağ Alma Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği ardından en yaygın şekilde yapılan işlem yağ aldırmadır. Fazla yağların azalması için küçük kesilerde tüp ve kanüller kullanılarak işlem yapılır. Daha düzgün bir vücut hattı için karın germe ile birlikte de işlem olabilir. Yağ aldırma işleminden sonra iz kalma olasılığı diğer operasyonlara göre daha azdır. Fakat yine de doktor önerilerine göre davranmak gerekir.

Annelik Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrası iyileşme sürecinin nasıl geçeceği hastanın kendini yormamasına bağlı olacaktır. Ne kadar dikkatli olunursa alınacak sonuçlar da paralel olarak gerçekleşir.

 • Beslenmede tuz ve şeker azaltılmalıdır.
 • Operasyon yapılan bölgeler zorlanmamalıdır.
 • Ağır eşyalar vs. kaldırmamak gerekir. 6 hafta boyunca dikkat edilmesi önemlidir. Meme ameliyatı olanlar kollar konusunda ayrıca dikkat etmeli, yukarı hiç kaldırmamaya özen göstermelidir.

Annelik Estetiği Korse Kullanımı

Annelik estetiği operasyonu geçiren kadınlar korse kullanabiliyor. Operasyonda karın germe ve yağ aldırma işlemleri ardından bel korsesi bir süre giyilmektedir. Korsenin amacı, ödemi engellemek, derinin hızlı iyileşmesini sağlamaktır. Korseler en az 6 hafta boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Meme ameliyatı için de sporcu sutyeni ve meme bandı kullanılması önerilmektedir.

Yorum yapın