Memeleri Küçültme Ameliyatı Zor Mu?

Meme dokusunun azaltılması şeklinde gerçekleşen memeleri küçültme ameliyatı zor mu? Meme küçültme ameliyatı diğer göğüs ve estetik operasyonlara kıyasla daha kolay bir süreçte tamamlanıyor.

Günlük yaşama kısa sürede dönüş yapabileceğiniz memeleri küçültme ameliyatının her halükârda bir ameliyat olduğu unutmamalı, sonrasında doktorunuzun önerilerine bağlı kalmalısınız. Peki memeleri küçültme işlemi nasıl yapılır, sonrasında ağrı olur mu, kimlere yapılmalı ve riskleri bulunur mu, şeklinde merak edilen tüm soruların yanıtına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Memeleri küçültme operasyonu, içerdiği teknikler açısından her hastada farklı yöntemlerle uygulanıyor. Peki, meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Meme küçültme işlemine geçmeden önce uygulanacak yöntem uzman tarafından çeşitli faktörler göz önüne alınarak belirleniyor. Bu faktörler arasında; meme başının durduğu yer, meme başı ile omuz arasındaki mesafe, memenin boyutu ve cilt yapısı yer alıyor.

Memenin hasta tarafından istenilen ebatlara ulaşması için belirlenen kesi tekniği ile fazla bulunan doku yerinden çıkarılıyor. Ardından meme başının konumunda herhangi bir oynama yapılmamasına dikkat edilerek, göğüslerin daha dik bir görünüme kavuşturulması sağlanıyor.

Göğüsten alınan fazla dokunun ardından açılan deri tabakası geri kapatılıyor ve ameliyat sırasında biriken kan boşaltılıp işlem tamamlanıyor. Ardından hasta 1 gün boyunca hastanede müşahede altında tutuluyor. Hastaya gerekli tüm pansuman işlemleri uygulandıktan sonra, hasta taburcu ediliyor.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Meme küçültme operasyonu yalnızca göğüs boyutundan memnun olmayanların değil, farklı şikayetleri bulunan kişilerin de tercih edebileceği bir ameliyat türü olarak karşınıza çıkıyor. Memeleri küçültme ameliyatı olanlar uygulama sonrasında birtakım şikayetlerinden kurtulup, daha sağlıklı bir yaşama sahip olabiliyor. Peki kimler memeleri küçültme ameliyatı olabilir, şöyle sıralayabiliriz:

  • Göğüsleri normalden çok daha büyük olanlar
  • Göğüslerinin büyük olması nedeniyle boyun ve sırt ağrısı yaşayanlar
  • Memelerin alt dokusunda sürekli olarak tahriş ve mantar bulunanlar
  • Göğüslerin büyük olması nedeniyle sarkık görünümünden şikayetçi olanlar

Bu şikayetlere maruz kalan kişiler, memeleri küçültme ameliyatı olup, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip olabiliyor.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskli Mi?

Göğüs ölçüsünden şikâyeti olanların başvurduğu meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir? Meme küçültme ameliyatı sırasında meme dokusunun çıkarılmasıyla birlikte aşırı kan kaybı durumu yaşanabiliyor. Dolayısıyla uygulamaya başlamadan önce uzmanlar hastanın kan değerlerini ölçüp, ameliyata uygun olup olmadığını belirliyor.

Meme küçültme ameliyatının uygulanacağı teknikler, hastanın birtakım kronik rahatsızlıklarının bulunup bulunmamasına göre belirleniyor. Diyabet ve aşırı sigara kullanan kişilerin yara izleri geç iyileştiği için, bu tip hastalara yara izinin hızlı bir şekilde iyileşebileceği yöntemler uygulanıyor.

Meme küçültme ameliyatından sonra yaranın açılmasına bağlı olarak enfeksiyon problemi ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda çıkarılan meme dokusuna bağlı olarak yara ve dikişlerin olduğu bölgeye yağ akımı gerçekleşebiliyor. Meme küçültme ameliyatı sonrası, özellikle normalin çok üzerinde bir meme büyüklüğüne sahip kişilerin meme başını kaybetme ihtimalleri de ameliyat sonrasında karşılaşılan riskler arasında yer alıyor.

Yorum yapın