Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

En sağlıklı bitkisel yağlardan biri olan zeytinyağının sağlığa faydaları uzun yıllardır çeşitli bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Zeytinyağı, vücudu enfeksiyon ve hastalıklardan korumada önemli bir yere sahip olduğu gibi, en sağlıklı bitkisel yağlar listesinin de başında gelir. Türk mutfağında önemli bir yer tutsa da diğer yağlara göre biraz pahalı olması zeytinyağı tüketiminin azalmasına neden olmuştur.

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Düzenli tüketim ile zeytinyağının önemli sağlık etkilerini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu avantajlardan en önemlilerini listeledik.

Tırnak Sağlığı İçin Faydalıdır

Soluk görünen tırnakların sağlıklı görünmesine yardımcı olduğu gibi tırnak çevresinde oluşan soyulmaların da önüne geçer. Bu özelliği ile cilt sağlığına önemli katkılar sağlayan zeytinyağı, tırnak mantarını iyileştirmeye yardımcı olan besinler arasında yer alır.

Meme Kanserini Önleyici Etkisi Vardır

Zeytinyağının kanser üzerindeki etkileri Amerikan Kanser Vakfı tarafından uzun süredir araştırılmaktadır. Bu anlamda birçok bilimsel çalışmaya konu olan zeytinyağının birçok türün ortaya çıkmasını engellediği tespit edilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda özellikle düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişilerde meme kanseri riskinin önemli ölçüde azaldığı tespit edilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve Suudi Arabistan ile birlikte yürütülen çeşitli bilimsel araştırmalar, zeytinyağını diyetlerine dahil eden kadınların meme kanseri riskini yüzde 60’tan fazla azalttığını buldu.

Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

İsveç Bilimsel Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çeşitli araştırmalar, zeytinyağının diğer özelliklerinin yanı sıra diyabeti önleyici bir etkiye sahip olduğunu da göstermiştir. Ayrıca bu araştırma sonucunda şeker hastalarının diyabetin etkilerini kontrol altına almasına yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı Olur

Harvard Halk Sağlığı Okulu yetkilileri tarafından yürütülen bazı bilimsel araştırmalar, düzenli zeytinyağı tüketiminin Alzheimer olma olasılığını azalttığını gösteriyor. Yıllar önce zeytinyağının içeriği laboratuvarda incelendiğinde beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan çeşitli bileşikler içerdiği de ortaya çıkmıştır.

Depresyon İçin Önemli Faydaları Vardır

Şaşırtıcı bir şekilde, zeytinyağının sağlığa yararları arasında, depresyonu tedavi edici özelliği olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda düzenli zeytinyağı tüketimi depresyon belirtileri riskini en aza indirir.  Zeytinyağının sindirim sistemi için rahatlatıcı etkisinin yanı sıra sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Kemikleri Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Nasıl ki kalsiyum kemikleri güçlendirmek için önemliyse, araştırmalar zeytinyağının da güçlü kemik yapısında önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Düzenli zeytinyağı tüketiminin, özellikle Akdeniz diyeti uygulayan erkeklerde daha güçlü kemikler oluşturduğu gösterilmiştir.

Ayrıca Akdeniz diyeti uygulayan erkeklerde eklemlere bağlı romatizma ve iltihaplanma gibi çeşitli sorunların daha az görüldüğü gözlemlenmiştir. Yine aynı araştırmaya göre bu diyeti benimseyen erkek ve kadınlarda yaşla birlikte osteoporoz sorununun daha az olduğu tespit edilmiştir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zeytinyağının kilo verme üzerindeki etkileri doğrudan olmasa da dolaylıdır. Diğer yağ türlerine göre sağlıklı olduğu için yağ tüketimine göre kilo alımını en aza indiren zeytinyağı, egzersizle devam edildiğinde kilo vermede faydalar sunuyor.

Sindirim Sistemine Fayda Sağlar

Bağırsak ve sindirim sisteminde göstermiş olduğu faydalardan dolayı kabızlık gibi yaygın olarak görülen sindirim sistemi problemlerine karşı önleyici etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Yapısı ve kıvamı nedeniyle sindirim sistemi organlarını uyarmada yardımcı etkileri olan zeytinyağının, düzenli tüketildiğinde kabızlık azaltabildiği kanıtlanmıştır. Tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan zeytinyağı, sağlıklı bir şekilde bağırsak hareketlerinin gelişimini destekler.

Cinsel Sağlık İçin Faydalıdır

Harvard Üniversitesi araştırmaları sonucunda düzenli tüketildiğinde vücuttaki seks hormonlarını arttırarak cinsel sağlık üzerinde etkileri olduğu tespit edilmiştir. Vücuttaki kan dolaşımını artırır ve cinsel bölgelerdeki kan basıncını yükselterek cinsel isteğin artmasına neden olur.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının sağlığa olan faydalarının yanı sıra saç ve cilt sağlığına da önemli faydaları olduğu bilinmektedir. 

Zeytin yağının cilt için başlıca faydaları aşağıda listelenmiştir.

 • Topuk çatlaklarının iyileşmesinde faydalı olduğu gösterilmiştir.
 • Çatlamış dudaklara iyi gelir.
 • Cilt üzerinde düzenli kullanıldığında yaşlanma karşıtı etkileri olduğu gösterilmiştir.
 • Diğer makyaj temizleme ürünleri ile birlikte etkili bir besindir.
 • Cildin sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 • Cildin nem dengesini korur.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağının saça faydaları oldukça fazladır. Zeytinyağının saça faydalarını aşağıda listeledik.

 • Saçları kökten uca daha kalın ve sağlıklı yapar.
 • Saçların canlı ve canlı görünmesini sağlar.
 • Saç derisini ideal bir kıvamda nemlendirerek kepek oluşumunu engeller.
 • Saç kırılma problemlerini en aza indirir.
 • Saçların daha kolay şekil almasına yardımcı olur.

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler” adlı makalemizi okumayı unutmayın…

“Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın