Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı geciktiren besinler konumuza geçmeden önce cildin yaşlanmasının sebeplerinin başında, çevresel faktörler ve genetik bazı özellikler gibi çeşitli etmenler geldiğini bilmeliyiz. Gün içerisinde rutin hale gelen yanlış beslenme de en az saydığımız diğer faktörler kadar etkili ve yaşlanmaya zemin hazırlıyor diyebiliriz. Fakat, vitamin, omega3 ve antioksidan bakımından zengin içeriklere sahip besinler cilt yaşlanımını ve kırışıklık oluşumunu engelliyor veyahut geciktiriyor. İşte o besinler;

Su

Yaşlanmayı geciktiren besinler grubunun ilk sırasında yaşam demek olan su var. Gün içerisinde en az 2,5-3 litre su tüketiminde bulunarak, oluşmakta olan kırışıklıkları engelleyebilmeniz ve yaşlılığınızı geciktirmeniz pek mümkün. Su içme alışkanlığını bir türlü edinemeyen bireyler ise su içine atacakları, limon salatalık, nane yaprağı veya çubuk tarçın ile su tüketimini normalden daha zevkli bir hale getirebilir. Kahve de kuru ciltlerin en baş düşmanlarından bir tanesidir. Ancak kahve içildikten sonra en az 2 bardak su tüketimi birey tarafından yapılmalıdır.

Havuç

Yaşlanmayı geciktiren besinler gurubunda yer alan havuç, A vitamini yönünden fazlaca zengin, cilde anitoksidan etkisi yapmakta ve cildin rengini düzenleyip, gençleşmesini sağlamakta

Portakal

İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini, deri dokusunun gelişmesini sağlarken, yaşlanma etkilerini sigaranın zararlarına ve kırışıklıklara karşı cildi koruma görevini üstlenmiştir. Özellikle bakacak olursak, sigara içen bireyler bolca C vitamini almak zorundadırlar. C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan diğer bazı besinler ise; brokoli, brüksel lahanası, kivi, mandalina, yeşil yapraklı sebze-meyve ve çilek olarak sıralanabilir.

Kırmızı Biber

C6 vitamini ve B6 vitamini açısından oldukça zengin olan kırmızı biber, içinde bulunan karoten ile cilde ulaşmakta olan kan miktarında artış sağlar ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Cilde parlaklık vermesinin yanı sıra olası akne durumları ile de savaşmaktadır.

Kereviz

Stresle savaşmakta aktif rol oynayan bir sebze olan kereviz, akne oluşumunu engeller. İçeriğinde barındırdığı potasyum, sodyum ve su derideki nemi içeri hapsederek cildin olası kuruma durumuna karşı bir barikat kurarken, hidrasyon sağlayarak da kırışıklıkların önüne geçer.

Yumurta

Yaşlanmayı geciktiren besinler listesinde sıradaki odağımız ise yumurta. Yumurta içerdiği yüksek miktarda kollojen ile cilt kırışıklıklarını önleyen bir besindir. Cilt bu iki önemli yapı taşını zaman geçtikçe kaybetmektedir ve bu kaybı telafi etmek cilt sağlığı için çok ama çok kritik bir durum halini almaktadır. Cilde peeling etkisi sağlayan yumurta, içerdiği kök hücreler ile birlikte cildi bir nevi yenileme görevi görüyor. Fakat salt dışarıdan destek cild sağlığının korunması açısından yeterli olamayabiliyor. Bu sebeple her gün mutlaka ama mutlaka 1 adet yumurta tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Avokado

Çok uzun yıllardır süre gelen, cilt sağlığını korumak için kullanılmakta olan avokado, iyi bir B ve E vitamin kaynağı olması sebebiyle yaşlanmayı geciktiren besinler listesine alınmayı hak ediyor diyebiliriz. Gereksinim duyulan bütün nemi cilde kazandırdığından ötürü, avokadonun sık sık tüketilmesi genç bir cilde kavuşmanıza yardım ederken, genel vücut sağlığınıza da ciddi oranda katkılar sağlamakta. Kırışıklıkların önüne geçebilmek adına sofralarınızda mutlaka avokadoya yer verin.

Somon Balığı

Yaşlanmayı geciktiren besinler arasında en etkili kırışıklık savaşçısı olarak somon balığı başı çekmekte, son süre zarflarında adından sürekli söz ettirmekte olan somon balığı iyi bir omega3 kaynağı olması sebebiyle adeta göz bebeği olmuş durumda diyebiliriz. Omega3 yağlarının faydaları ise cildi nemlendirmesinden tutun da UV ışınlarından korumasına, erken yaşlanmanın önüne geçmesine kadar türlü türlü çoğu derde deva olmuş durumda.

Bizi takip etmeyi unutmayın…

“Yaşlanmayı Geciktiren Besinler” üzerine 3 yorum

  1. Geri izleme: Ölüm Korkusu

Yorum yapın