En İyi Karın Yağlarını Eriten Besinler

Çoğu kişi en iyi karın yağlarını eriten besinler nelerdir sorusunun cevabını merak etmektedir. Herkesin en büyük korkusu olan karın yağlarını eritmek oldukça zordur. Bu tarz bir problem yaşayan kişilerin karın yağlarını eritmek için oldukça çok uğraştığını görmüşsünüzdür.

Kiloların çoğunu toplayan karın bölgesindeki yağları eritmek oldukça zor olduğu gibi eritmek için de çok fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir. İyi bir diyetisyen kontrolünde kalıcı bir şekilde vücuttan atılması sağlanabilecek olan bu yağların temel nedeni aşırı şekilde tüketilen hazır gıdalar, aşırı yağlı ürünler, düzenli bir öğün aralığına sahip olmamak ve düzenli spor yapmamak olarak sıralayabilmek mümkündür.

Karın Yağlarına Neden Olan Etmenler

Karın yağlarına neden olan etmenler sıralamasında en büyük neden aşırı fast food beslenme olarak söylenebilir. Bu noktada fast food bir yaşamı benimsemek oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu tarz yaşamda hem yaşam kaliteniz düşecek hem de organlarınız birçok zarar uğrayacaktır.

Fast food yaşam tarzında tüketilen yiyeceklerin çoğunluğu yağdan oluştuğu için vücutta ana depo besini yağ olmaktadır. Aşırı miktarda depolanan yağlar karın bölgesi, basenler gibi vücutta birçok bölgeyi ekleyerek aşırı kilo alımına sebep olarak sağlık açısından olumsuz etkiler sunmaktadır.  Özellikle günümüzde hızlı yemenin alışkanlık olması nedeniyle çoğu insan hemen atıştırıp çıkabileceği besinler tercih ederek hayatının hatasını yapmış olmaktadır. Bu alışkanlığın günümüzde alışkanlıktan çıkarılması da oldukça zor olduğu için herkese bu konuda zor görevler düşmektedir.

Bu tarz alışkanlıkların hayattan çıkarılması oldukça zor olduğundan herkes kendileri için en kolay şekilde oluşturulan beslenme stillerini tercih etmektedirler. Bu tarz beslenmenin en büyük zararları aşırı karbonhidrat tüketimi nedeniyle obezite gibi sağlığı çok fazla tehdit eden hastalıklara sahip olmaya zemin hazırlamaktadır. Bir diğer sağlık sorunu ise böbrekte oluşabilecek taşlar ve karaciğer yağlanmasıdır. Bu  tarz sağlık problemleri gelecek için oldukça tehdit edici olması sebebiyle oldukça dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Karın Yağlarını Eritmek İçin Sporun Önemi

Karın yağları eritmek özellikle kadınlarda oldukça zordur. Hormonların da etkisiyle karın bölgesinde biriken yağların vücuttan atılması da oldukça zordur. Karın yağlarını hangi egzersizler eritir sorusu ise oldukça sık sorulmaktadır.Bu kapsamda tüketilebilecek çok fazla besin olması ve yapılabilecek egzersizlerin  de oldukça çok olması sebebiyle bu konu hakkında yapılan araştırmalara baktığımızda yapılabilecek en etkili egzersizler arasında yürüyüş bulunmaktadır.

Haftada en az 3 gün yapılacak düzenli yürüyüşlerin karın yağlarının yakılması konusunda oldukça faydalı bir aktivite olduğunu söylemek mümkündür. Diğer önerilere baktığımızda mekik gibi rutin oluşturulduğunda oldukça etkili olabilecek bir aktivitedir. Bu nedenle spor programlarınızı oluştururken eğer karın yağlarınızı eritmek istiyorsanız mekik, yürüyüş gibi aktiviteleri planınıza eklemeniz önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bu programların oluşturulurken bir spor eğitmeni ile birlikte düzenlenmesidir. Çünkü vücudu zorlayan bir spor programı kaslara da oldukça zarar verebileceğinden buna dikkat edilerek spor yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Karın Yağı Eriten Besinler

Karın yağlarını hangi besinler eritir soruları günümüzde sıklıkla karşılaşılan sorulardandır. Karın yağlarını eritecek bir çok besin seçeneği bulunmaktadır. Bu besinler özellikle sebze içerikli besinlerdir. Bu besinler arasında biber gibi yeşillikler de bulunduğu gibi kinoa, çiya tohumu gibi yulafın üzerine en iyi yakışacak besinler de karın yağlarının eritilmesinde en çok tüketilmesi önerilen besinlerdendir.

Karın yağlarını eritebileceği düşünülen diğer besin türleri meyvelerdir. Bu meyveler arasında elma, armut ve greyfurt da bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça sevilen meyvelerin sık sık tüketilmesi gerekmektedir. Karın yağlarını hızlı eritebilecek besin gruplarının en başında gelen proteinlerden yumurta, et, tavuk gibi besinlerin günlük beslenme listenizde mutlaka eklenmesi gereken besinlerden  olabilmektedir.

Karın yağlarını eritebileceği araştırmalarla kanıtlanan diğer ürünler ise baharatlardır. Kimyon, karabiber, zerdeçal gibi baharatların kullanımı da öneriler arasında yer almaktadır. Yemeklerinize tat veren baharatların kilo vermenize de yardımcı olması gönüllere su serperken porsiyonlarınıza renk eklemesiyle de oldukça sevilen ürünlerden biridir.

Protein içerikli besinlerle beslenme düzeni oluşturmak hızlı şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Özellikle karın ve basen gibi yağların en çok depolandığı bölgelerdeki yağların erimesini sağlayan protein içerikli beslenme tarzı tamamen protein içeriğinden oluştuğu için sağlığı kötü etkileyen bir beslenme tarzı değildir. Özellikle karın yağlarını eritmek için süt ve süt ürünleri , tavuk, et gibi ürünleri tüketmeye özen gösterilmeli ve porsiyonlarda buna dikkat edilmelidir.

Karın Yağlarının Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Karın yağlarının oluşumu önlemek için eğer hızlı yaşamın gerektirdiklerinden biri olarak görülen fast food yaşam tarzı benimsenmemeli ve bu tarz yaşamın bize sunduğu, burger, hızlı hazırlanan sandviçleri tüketmek yerine daha sağlıklı bir beslenme rutini benimsenmelidir.

Günlük rutin beslenmemiz içerisinde çok çeşitli besin grupları yer almalıdır. Her gün düzenli olmak şartıyla karbonhidrat, protein, vitamin ve diğer besin grupları yer almak zorundadır. Bu düzenin oluşması için elbette zamana ihtiyaç vardır. Zamanla oluşabilecek beslenme düzeni için istikrarlı olmak ve bir anda vazgeçmemek gerekmektedir. Bu tarz düzen oluşturmalarda en az 21 gün düzene girmesini istediğiniz alışkanlığınıza her gün uyarak bir düzen oluşturabilir ve sonuç olarak kazanmayı hedeflediğiniz alışkanlığı kazanabilirsiniz. Herkese zor gelen bu alışkanlık kazanma sürecini hızlandırmak için aralara ekleyeceğiniz ödüller olmalı ve bu ödüller sayesinde kazanmak istediğiniz davranışı daha hızlı kazanmanız sağlanabilmektedir.

Genel olarak en iyi karın yağlarını eriten besinlere bakıldığında protein oranı fazla olan yiyeceklerin etkili olduğu vurgulanmıştır.

Yorum yapın