Yiyerek Kilo Vermenin 9 Püf Noktası!

Yiyerek Kilo Vermenin 9 Püf Noktası!” adlı makalemizi siz değerli okuyucular için derledik.Eğer fazla kilolarınızdan, sağlığınızda bir bozulmaya sebep vermeden kurtulmak istiyor iseniz, düzenli aralıklarda, hiçbir öğünü atlamadan, belirli miktarlara uyarak, küçük porsiyonlar halinde ve her şeyi tadında bırakarak yemeniz gerekiyor. Sadece sabah öğle akşam değil günün ara öğünlerinde de yemeniz gerekiyor. Ara öğünlere sahip değilseniz, kendinize ara öğün oluşturmanız gerekiyor. Eğer sizde böyle bir beslenme tarzını benimseyerek, ara öğünler oluşturup düzenli beslenirseniz evet yiyerek kilo verebilirsiniz.

Peki nasıl? Şöyle ki; her şeye uyarak yapacağınız böyle bir beslenme tarzı, metabolizmanın ve sindirim sisteminin çok yerinde ve muhteşem bir uyumla çalışmasını sağlayacağından, sizi yemenin o eşsiz lezzetinden ve harika zevkinden mahrum bırakamayacağı için bu dengeli beslenme durumunu çok sevecek ve bu durum ışığında fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız.

Kilo yönetiminizde tüm olay, ihtiyacınız kadar yemeniz ve yediğiniz yiyeceklerle aldığınız kalorinin bir kısmını da harcamanızdır. Bunu çok defa duyduğunuzu, artık sıkılmak üzere olduğunuzu biliyoruz. Ama tekrar etmekte her zaman bir fayda vardır. Yiyip içtiklerimizi bir sorgulamaya sokmadan, yiyecek ve içeceklerle sağlıklı bir ilişki durumu kurmadan, yemek yemenin, beslenmenin duygusal kavramlar üzerindeki etkisini bilmeden ve bu etkiyi öğrenmeden kilo vermek de kiloları yönetmek de pek mümkün değildir.

‘’Diyete başlamak’’ demek aynı anda bir gün diyeti bırakacağınız anlamına da gelmektedir. Bunun için diyete başlamak ifadesinin yerine yeni bir hayata başlamak ifadesini kullanmak size bu yolda destek verecek ve kararlarınızı sorgulamanızı sağlayacak.

Yiyerek zayıflayabilmeniz için bazı öneriler;

Tatlı yemekten korkmayın; Şöyle ki yemekten sonra küçük bir parça bitter çikolata kaçamağı yapmak size kilo aldırmaz. Tabii ki keklere, pastalara baklavalara saldırın demiyoruz, salt o anda oluşan tatlı isteklerinizi bastırmak için küçük bir parça bitter çikolata yemenin bir zararı yok.

Yağları Çıkartın

Bir dilim pizzada bulunan yağları peçetenin de yardımıyla azaltabilmeniz mümkün. İlk olarak haftada bir dilim yenmekte olan bir dilim pizzanın yağının size bir zarar olmadığın düşünebilirsiniz? Peki ya yıllar sonra…?

Kemer Takın

Yüksek kaloriye sahip ancak düşük besin değerli yiyecekler istediğiniz zaman açlık hissetmeyecek kadar kemerinizi sıkın. Bunun sebebi ulaşmak istediğiniz bedene ininceye kadar nefesinizi almanıza engel olmayacak şekilde bu taktik uygulanmaktadır.

Baharatlı gıdalar tüketin

Metabolizmanızı çalıştırmakta olan ‘’kapsaisin’’ adlı besin, en çok acı biberde bulunmaktadır. Acılı tavuk ile ayran içmekten geri kalmayın. Süt ürünleri kapsaisin’in görevini yapmasında sudan daha çok yardımcı olur.

Az Yağlı Süt için

Günde alınmakta olan 1800mg kalsiyum kalori emilimi sağlıyor. Bu sebeple kahvenizi sütlü ya da kalsiyum içeren gıdalar ile tercih etmeniz durumlarında sadece 300mg kafein alırsınız, 500mg dışarı atılmaktadır.

Yıkanmış, doğranmış sebzeleri alın

Evet normalde biraz daha fazla ödeyecek olabilirsiniz, ancak enerji için düşük kalorili besinleri tercih etmeniz çok önemlidir. Böylece yeme isteğiniz oluştuğunda, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmuş olursunuz.

Ara öğünleri atlamayın

150 kaloriye sahip bir atıştırma daha sonra yenmesi mümkün olan 400 kaloriyi engeller. Avuç içi ölçeği olacak kadar ceviz, fındık, badem ve benzeri çereler ya da bir dili peynir ve benzeri atıştırmalıklar yaklaşık olarak 170 kaloriye sahiptir.

Sebze ve meyveleri kabuklarıyla tüketin

Elma, armut salatalık gibi meyve ve sebzelerin sahip olduğu kabuklar lif açısından çok ama çok zengindir. Hatta öyle ki portakalın bile kabuğunu tam soymadan, beyaz kısmı kalacak şekilde tüketebilirsiniz.

Tek elle yiyip ve için

Sağ eliniz ile yiyip içerseniz daha az yiyip içmiş olursunuz.

Yorum yapın