Meme Ağrısı ve Tedavisi

Meme Ağrısı Nedir?

Göğüs ağrısı (ağrı), memede çeşitli nedenlerle kadınlara dönüşebilen şiddetli yanma tipi ağrı, gerginlik ve hassasiyettir. Bu ağrılar tek göğüste veya her iki göğüste de görülebildiği gibi sıklıkla veya ara sıra ortaya çıkan ağrı şeklinde de olabilir. Benzer şekilde, ağrının şiddeti hafif, orta veya şiddetli olabilir. Meme ağrısı sorunu adet döngüsünün doğal bir parçası olabilir, bu fenomen çok yaygındır ve herhangi bir zarar vermez. Bu tür ağrılar, adetin ilk birkaç gününde veya âdet kanaması başlamadan iki veya üç gün önce yaygındır. Genellikle her iki memeyi de etkiler ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Adet döngüsü ile ilişkili doğal ağrı bazı kişilerde bir haftaya kadar etkili olabilse de bir ay süren meme ağrısı yine de ağrının adet döngüsüne bağlı ağrı olmadığını gösterir. Bu halde ağrıya sebep olan etkenler hormonsal problemler, memenin iyi huylu ve kötü huylu tümörleri ve yumurtlama sıkıntıları olabilir. Çok ciddi bir hastalık (kanser gibi) olası bir ağrı nedeni olduğu için adet döngüsünden kaynaklanan meme ağrısının bir hekim tarafından muayene edilmesi gerektiği düşünülmemelidir.

Çoğu meme ağrısı adet döngüsü ile ilgili olduğu için buna periyodik meme ağrısı denir. Döngüsel olmayan meme ağrısı ile karşılaştırıldığında bu ağrıların belirtileri çeşitli ve değişiktir. Bu sebeple meme ağrısının belirtileri düzenli ağrı ve döngüsel durumda bulunmayan ağrı olmak halinde iki çeşit başlık altında bulunur. Adet döngüsü sırasında hormon seviyelerindeki değişikliklerin neden olduğu periyodik ağrıların özel belirtileridir. Ek olarak, asiklik ağrı grubu, adet döngüsünün farklı nedenlerinden kaynaklanan meme ağrısını da içerir. Bu ağrı grubu, adet döngüsü ile belirgin bir ilişkisi olmayan bir zamanda ve biçimde ortaya çıkabilir veya sürekli olarak görülebilir. Periyodik ağrının aksine yanma, ağrı ve baskı şeklinde hissedilebilir. Genellikle memenin belirli bir bölgesinde yoğunlaşsa da bazı durumlarda daha geniş bir alana yayılabilir. Bu tip ağrılar her yaştan kadını etkiler ancak menopoz sonrası kadınlarda daha sık görüldüğü söylenebilir.

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar birçok nedenden dolayı göğüs ağrısı çekerler. Ağrının nedenini belirlemek genellikle zordur. Bunun nedeni, ağrının gelişmesine yol açabilecek birçok faktörün olmasıdır. Üreme hormonları, göğüs baş ağrısının veya göğüs ağrısının gelişmesinde ana faktördür. Özellikle adet döngüsü ile ilgili ağrının ortaya çıkması, kandaki kadın üreme hormonlarının (östrojen ve progesteron gibi) seviyesiyle ilgilidir. Bazı durumlarda, göğüs bölgesinde yorucu egzersiz, zorlu göğüs egzersizleri ve ters egzersizlerin neden olduğu kas ağrısı da göğüs ağrısı ile karıştırılabilir. Bu tür egzersizler veya alışılmadık egzersizler yapmış kişiler, semptomlarını iyileştiremiyorlarsa, ağrı birkaç gün sonra geçerse doktora başvurabilirler.

Meme Ağrısı Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok meme ağrısı vakası, özellikle adet döngüsünün neden olduğu ağrı, herhangi bir tedavi olmaksızın kendi kendine iyileşebilir. Ancak birkaç hafta içinde iyileşmeyen hastaların olası sorunları tespit edildikten ve doktordan yardım istedikten sonra buna uygun bir tedavi planı geliştirildi. Özel olarak üretilmiş kalıplı ve destekli sutyen kullanımı büyük göğüslerin neden olduğu ağrıyı azaltabilir. Ağrı süresince periyodik ağrıyı önlemek ve periyodik olmayan ağrıyı tedavi etmek için steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) reçete edilebilir. Ağrı, doğum kontrol haplarının, hormonların veya antidepresanların kullanımından kaynaklanıyorsa, alternatif ilaçlar ve doz ayarlamaları için doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Aynısı menopozdan sonra hormon tedavisi gören kadınlar için de geçerlidir. Meme ağrısı, hastanın şikayetinin ana nedeni olduğunda meme kanseri olasılığı düşüktür, ancak bazı durumlarda ağrı şikâyeti ile tıbbi bir kurumdan tıbbi yardım arayan hastalar tarafından meme kanseri tespit edilebilir. Bu durumda tümör tedavisine başlayın ve gerekli kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi tedavi uygulamasına başlayın. Ayrıca vücudun diğer doku ve organlarına da sıçrayabiliyorsa daha detaylı tarama yapılmalıdır. Meme iltihabı (meme iltihabı) (özellikle emziren annelerde yaygın) gibi sorunlar için doktorlar antibiyotik ilaçları ve meme kanallarının açılmasına yardımcı olacak fiziksel uygulamalar gibi bazı önerilerde bulunabilir.

Hala meme ağrınız varsa ve meme ağrısının nedenine cevap arıyorsanız bir doktora danışmanız ve muayene olmanızda fayda vardır. Erken teşhis, ağrıya neden olabilecek pek çok hastalıkta (özellikle meme kanseri) hayat kurtarıcı rol oynadığı için olası hastalıkların en kısa sürede teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutmayın…

Yorum yapın