Lazerle Vajina Sıkılaştırma

Günümüzde vajina sıkılaştırma operasyonları medikal teknolojinin gelişmesi sayesinde bu tür ameliyatlara olan ilginin gün geçtikçe arttığını söyleyebiliriz. Bu tür ameliyatlarda hasta oldukça rahat bir iyileşme süreci yaşamaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu cerrahi operasyon genişlemiş vajinayı daha sıkı hale getirebilir. Özellikle son yıllarda genital güzellik ve jinekolojik güzellik dünyada yaygın olarak var olmuştur.

Neden Lazer Teknolojisini Seçmelisiniz?

Lazer uygulamaları cerrahi kesi ve dikişleri olmadığı için daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca anestezi gerektirmez ve hemen hemen tüm operasyonlar başarıyla tamamlanabilir. Lazer teknolojisinin uygulama döngüsü kısadır ve komplikasyon veya yan etki riski yoktur.

Kadınlarda sık cinsel ilişki ve vajinal doğum nedeniyle vajina bölgesi zamanla genişler. Genişlemiş bir vajina, cinsel ilişkiye girememe ve orgazm olmama gibi sorunlara neden olabilir. Bu durumda vajinoplasti işlemlerinden biri olan vajina daraltma ameliyatı düşünülibilir. Estetik ve fonksiyonel amaçlarla yapılan ameliyat, vajinayı daraltır ve toplanmasını kolaylaştırır.

Cinsiyet değişikliğine bağlı olarak vajina oluşturma ameliyatı da bu aralıkta kabul edilir. Aynı zamanda vajinanın bazı fonksiyonel düzeltmeleri de vajinoplasti kapsamına girmektedir.

Vajina Sıkılaştırma

Vajina daraltma ameliyatı 30 ile 40 dakika arasında tamamlanır İşlem aşağıdaki adımlar izlenerek gerçekleştirilir: Vajina alt duvarında oluşan pelvik tabanın bilateral levator kasları, gerekli vajina daralmasını sağlamak için yaklaştırılır. Lokal veya genel anestezi altında yapılan operasyon sırasında hasta herhangi bir ağrı, ağrı veya acı hissetmez. Operasyon sırasında daralan bölge vajina girişinden 3 ila 4 cm uzaklıktadır. Unutulmamalıdır ki bu ameliyat genellikle vajinanın genişlemesi nedeniyle yapılabilmektedir.

Operasyon sırasında kesi yapılarak fazla doku çıkarılabilir ve ardından dikilebilir. Operasyon ile vajina 1-2 cm daralmaktadır. Ne kadar doku alınacağına doktor karar verecektir.

Ameliyattan sonra 4-6 hafta cinsel perhiz yapılmalıdır. Kontrolün ardından vajina daraltma ameliyatına dahil olan dokularda tam iyileşme görülünce cinsel yasak kaldırılır. Ayrıca yaklaşık 10 gün kadar leke şeklinde çok hafif kanamalar normaldir. Kanama şiddetliyse veya 10 günden uzun sürüyorsa, derhal tıbbi yardım almalısınız. Aynı zamanda vajina daraltma ameliyatı sonrasında iz kalmaz ve partneriniz ameliyat olup olmadığınızı bilemeyecektir. Operasyonun klinik dinlenme gerektirmediği de unutulmamalıdır. Olası kanamayı önlemek için ancak birkaç saatlik gözlemden sonra aynı gün taburcu edilebilir.

Lazerle vajina daraltmada işlemi sıklıkla ilk tercih olarak başvuranlarda cerrahi kesi veya dikişler kullanılmamaktadır. Son derece düşük riskli ağrısız operasyonlardır, hastalar tarafından kolaylıkla kabul edilir ve anestezi gerektirmez. Bağ dokusundaki kolajen ve fibroblastların aktivasyonuna dayanan, böylece bir prob yardımıyla lazer ışını vajinaya ışınlanarak bağ dokusunun güçlendirilmesi, dokunun yaklaşık 3 mm derinliğe kadar ısıtılması esasına dayanan bir sıkılaştırma yöntemidir.

Kullanılan ekipmana ve hastaya bağlı olarak 6-8 hafta aralıklarla 3-4 seans tedavi gerçekleştirmek gerekebilir. Ayrıca, her iki tarafın da cinsel uyarılmasını artırmak, cinsel zevki artırmak, orgazmı teşvik etmek ve idrar kaçırmayı tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yöntemdir. Ameliyatsız uygulamalar ile vajina daraltma ameliyatı kadar başarılı olmasa da etkili sonuçlar elde edilir.

Hastalar ile görüşerek ve tetkikler yaparak ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemlerden hangisinin daha etkili olacağı hususunda doktorunuz karar verecektir.

Vajinal Lazerin Rolü Nedir?

Vajinayı sıkılaştırmak için kullanılan lazer, ısı ve ablasyon etkisi ile vajinanın bağ dokusunu uyararak, kolajen ve elastik bağ dokusunu önemli ölçüde iyileştirir. Vajinayı sıkılaştırmak sadece 20 dakika sürer. Operasyon sırasında ağrı olmaz. Uygulama sonrasında hastalar günlük aktivitelerine devam edebilirler. Operasyon sırasında herhangi bir kesi veya cerrahi işlem yapılmadığı için belirgin bir komplikasyon oluşmaz. Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde yanma şikayetleri normal kabul edilir.

Lazerle vajina daraltma işleminin ardından cinsel ilişki sırasında karşılaşılan sorunlar ortadan kalkmaktadır. Öte yandan zayıf vajinal kollajen ve bağ dokusu nedeniyle idrarını tutamayan hastalar, vajinaları gevşek ve ameliyat endişesi olan kadınlar ve seks yapmayı sevmeyen kadınlar, partnerleri, partnerleriyle sorunları olan kadınlar ve orgazmı olmayan kadınlarda için bu yöntem kullanılabilir. Lazerle sıkılaştırma için doğru teknik kullanılırsa kaliteli sonuçlar alınacaktır. Vajinanın estetik olarak yenilenme süreci yaklaşık 20 dakika sürer. Bu cerrahi bir operasyon olmadığı için risk neredeyse yok denecek kadar azdır.

Bizi takip etmeyi unutmayın…

Yorum yapın